SIYOSIY-MA’RIFIY SOATLAR — XODIMLARNING SIYOSIY, MA’NAVIY VA MA’RIFIY SAVODXONLIGINI OSHIRISH, ULARNING DUNYOQARASHI VA FUQAROLIK MAS’ULIYATINI MUSTAHKAMLASHGA XIZMAT QILADIGAN MUHIM OMILDIR.
Siyosiy-ma’rifiy soatlar — xodimlarning siyosiy, ma’naviy va ma’rifiy savodxonligini oshirish, ularning dunyoqarashi va fuqarolik mas’uliyatini mustahkamlashga xizmat qiladigan muhim omildir.
📍 Samarqand viloyati Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi bosh boshqarmasida navbatdagi siyosiy-ma’rifat soati o‘tkazildi. Unda xodimlar joriy hafta davomida mamlakatimiz va xorijda ro‘y bergan eng muhim siyosiy-ijtimoiy voqealar haqida batafsil ma’lumotlarga ega bo‘ldilar.
📚 Shu bilan birga, bosh boshqarmada O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 33 yilligi munosabati bilan ma’naviy-ma’rifiy tadbir ham tashkil etildi. Unda Konstitutsiyamizning yangi tahrirda qabul qilinishi, undagi asosiy tamoyillar, fuqarolar huquq va erkinliklarini mustahkamlashga qaratilgan islohotlar, ularning qurilish sohasi va aholi hayotidagi ijobiy ta’siri haqida keng tushuntirishlar berildi.
✍️ Bosh boshqarma xodimlariga Konstitutsiyaga kiritilgan o‘zgartirish va yangilanishlarning mazmun-mohiyati yoritib berildi. Huquqiy savodxonlikni oshirish maqsadida xodimlar o‘rtasida test sinovlari o‘tkazildi. Test savollarida umumiy huquqiy bilimlar bilan bir qatorda soha yo‘nalishiga oid mavzular ham qamrab olindi.
🇺🇿 Shuningdek, bosh boshqarma binosida “Konstitutsiya burchagi” tashkil etilgan bo‘lib, unda Asosiy qonunning yangi tahriri, sharhlar, targ‘ibot materiallari va ko‘rgazmalar joylashtirilgan. Bu burchak xodimlarning huquqiy bilimini oshirish, Konstitutsiya normalarini chuqurroq o‘rganishiga xizmat qilmoqda.
✅ Mazkur siyosiy-ma’rifiy tadbirlar xodimlarning huquqiy madaniyatini yuksaltirish, Konstitutsiyaga hurmat va sadoqat tuyg‘usini mustahkamlash, siyosiy jarayonlar bo‘yicha muntazam xabardorligini oshirishga xizmat qildi.

ПОЛИТИКО-ПРОСВЕТИТЕЛЬСКИЕ ЧАСЫ ЯВЛЯЮТСЯ ВАЖНЫМ ФАКТОРОМ, СПОСОБСТВУЮЩИМ ПОВЫШЕНИЮ ПОЛИТИЧЕСКОЙ И ДУХОВНО-ПРОСВЕТИТЕЛЬСКОЙ ГРАМОТНОСТИ СОТРУДНИКОВ, УКРЕПЛЕНИЮ ИХ МИРОВОЗЗРЕНИЯ И ГРАЖДАНСКОЙ ОТВЕТСТВЕННОСТИ.
Политико-просветительские часы являются важным фактором, способствующим повышению политической и духовно-просветительской грамотности сотрудников, укреплению их мировоззрения и гражданской ответственности.
📍 В Главном управлении строительства и жилищно-коммунального хозяйства Самаркандской области состоялся очередной политико-просветительский час. На нем сотрудники получили подробную информацию о важнейших политических и общественных событиях, произошедших в нашей стране и за рубежом на этой неделе.
📚 Также в главном управлении было организовано духовно-просветительское мероприятие, посвященное 33-й годовщине Конституции Республики Узбекистан. На нем были даны развернутые разъяснения о принятии нашей Конституции в новой редакции, ее основных принципах, реформах, направленных на укрепление прав и свобод граждан, и их положительном влиянии на строительную отрасль и жизнь населения.
✍️ Сотрудникам главного управления была представлена информация о сути изменений и дополнений, вносимых в Конституцию. В целях повышения правовой грамотности среди сотрудников было проведено тестирование. Тестовые вопросы охватывали как общие юридические знания, так и смежные темы.
🇺🇿 Также в главном административном здании был создан «Конституционный уголок», где размещены новая редакция Основного закона, комментарии, рекламные материалы и выставки. Этот уголок служит повышению правовых знаний сотрудников и углублению их изучения норм Конституции.
✅ Эти политико-просветительские мероприятия способствовали повышению правовой культуры сотрудников, укреплению их чувства уважения и преданности Конституции, а также повышению их регулярной осведомленности о политических процессах.