SIYOSIY-MA’RIFIY SOATLAR — XODIMLARNING SIYOSIY, MA’NAVIY VA MA’RIFIY SAVODXONLIGINI OSHIRISH, ULARNING DUNYOQARASHI VA FUQAROLIK MAS’ULIYATINI MUSTAHKAMLASHGA XIZMAT QILADIGAN MUHIM OMILDIR.
Siyosiy-ma’rifiy soatlar — xodimlarning siyosiy, ma’naviy va ma’rifiy savodxonligini oshirish, ularning dunyoqarashi va fuqarolik mas’uliyatini mustahkamlashga xizmat qiladigan muhim omildir.
📍 Samarqand viloyati Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi bosh boshqarmasida navbatdagi siyosiy-ma’rifat soati o‘tkazildi. Unda xodimlar joriy hafta davomida mamlakatimiz va xorijda ro‘y bergan eng muhim siyosiy-ijtimoiy voqealar haqida batafsil ma’lumotlarga ega bo‘ldilar.
📚 Shu bilan birga, bosh boshqarmada O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 33 yilligi munosabati bilan ma’naviy-ma’rifiy tadbir ham tashkil etildi. Unda Konstitutsiyamizning yangi tahrirda qabul qilinishi, undagi asosiy tamoyillar, fuqarolar huquq va erkinliklarini mustahkamlashga qaratilgan islohotlar, ularning qurilish sohasi va aholi hayotidagi ijobiy ta’siri haqida keng tushuntirishlar berildi.
✍️ Bosh boshqarma xodimlariga Konstitutsiyaga kiritilgan o‘zgartirish va yangilanishlarning mazmun-mohiyati yoritib berildi. Huquqiy savodxonlikni oshirish maqsadida xodimlar o‘rtasida test sinovlari o‘tkazildi. Test savollarida umumiy huquqiy bilimlar bilan bir qatorda soha yo‘nalishiga oid mavzular ham qamrab olindi.
🇺🇿 Shuningdek, bosh boshqarma binosida “Konstitutsiya burchagi” tashkil etilgan bo‘lib, unda Asosiy qonunning yangi tahriri, sharhlar, targ‘ibot materiallari va ko‘rgazmalar joylashtirilgan. Bu burchak xodimlarning huquqiy bilimini oshirish, Konstitutsiya normalarini chuqurroq o‘rganishiga xizmat qilmoqda.
✅ Mazkur siyosiy-ma’rifiy tadbirlar xodimlarning huquqiy madaniyatini yuksaltirish, Konstitutsiyaga hurmat va sadoqat tuyg‘usini mustahkamlash, siyosiy jarayonlar bo‘yicha muntazam xabardorligini oshirishga xizmat qildi.

POLITICAL AND EDUCATIONAL HOURS ARE AN IMPORTANT FACTOR THAT SERVES TO INCREASE THE POLITICAL, SPIRITUAL AND EDUCATIONAL LITERACY OF EMPLOYEES, STRENGTHEN THEIR WORLDVIEW AND CIVIC RESPONSIBILITY.
Political and educational hours are an important factor that serves to increase the political, spiritual and educational literacy of employees, strengthen their worldview and civic responsibility.
📍 The next political and educational hour was held in the Main Department of Construction and Housing and Communal Services of the Samarkand region. At the event, employees received detailed information about the most important political and social events that took place in our country and abroad this week.
📚 At the same time, a spiritual and educational event was organized in the main department on the occasion of the 33rd anniversary of the Constitution of the Republic of Uzbekistan. It provided extensive explanations about the adoption of our Constitution in a new edition, its basic principles, reforms aimed at strengthening the rights and freedoms of citizens, and their positive impact on the construction industry and the life of the population.
✍️ The employees of the main department were briefed on the essence of the amendments and updates made to the Constitution. In order to increase legal literacy, tests were conducted among employees. The test questions covered general legal knowledge as well as topics related to the field.
🇺🇿 Also, a “Constitutional Corner” was established in the main administration building, where the new edition of the Basic Law, comments, promotional materials, and exhibitions are placed. This corner serves to increase the legal knowledge of employees and deepen their study of the norms of the Constitution.
✅ These political and educational events served to improve the legal culture of employees, strengthen their sense of respect and loyalty to the Constitution, and increase their regular awareness of political processes.