SAMARQANDDA KENG KOʻLAMLI QURILISH VA BUNYODKORLIK ISHLARI 2025-YILDA HAM JADAL DAVOM ETTIRILADI
Samarqand viloyatida ijtimoiy soha va infratuzilmani rivojlantirish boʻyicha olib borilayotgan ishlar 2025-yilda yanada jadallashadi. Davlat rahbarining 2024-yil 24-dekabrdagi "2025-2027-yillarda Oʻzbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi PQ-454-qarori asosida viloyatda 167 ta obyektni barpo etish, rekonstruksiya hamda mavjud infratuzilmani modernizatsiya qilish ishlari boshlangan boʻlib, ularning aksariyati boʻyicha tender savdolari yakunlangan va ekspertiza xulosalari olinmoqda.
Xususan:
• 3 ta obyekt uchun yer ajratish ishlari toʻliq yakunlangan;
• 110 ta obyekt uchun arxitektura rejalashtirish topshiriqlari tasdiqlangan;
• 115 ta obyektda loyihachini aniqlash boʻyicha tender eʼlon qilinib, loyihachi tashkilotlar aniqlangan;
• 106 ta obyektda ekspertiza xulosalari topshirilgan, 11 tasining xulosalari olingan.
2024-yil qish mavsumiga tayyorgarlik doirasida viloyatdagi 2500 ta koʻp qavatli uylarning 543 tasida taʼmirlash ishlari amalga oshirildi. Jumladan:
• 198 ta uyning 33,6 ming kv.m tom qismi kapital va joriy ta’mirlandi;
• 408 ta kirish yoʻlaklari taʼmirlandi;
• 60 ta uyning fasad qismi tiklandi;
Shuningdek, elektr taʼminoti tizimini yaxshilash maqsadida 3283 ta elektr shitlar ta’mirlanib, tartibga keltirildi.
2025-yil davomida koʻp qavatli uylarni taʼmirlash, energiya tejamkor uskunalarni oʻrnatish, elektr va issiqlik taʼminoti tizimini yaxshilash boʻyicha qator loyihalar amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Samarqand viloyati Qurilish va uy-joy kommunal xoʻjaligi bosh boshqarmasi boshligʻi Bahodir Negmatov.

LARGE-SCALE CONSTRUCTION AND CONSTRUCTION WORK IN SAMARKAND WILL CONTINUE RAPIDLY IN 2025
Work on the development of the social sphere and infrastructure in the Samarkand region will become more intensive in 2025. On the basis of the decision of the head of state on December 24, 2024 PQ-454 "on measures for the development of social and production infrastructure of the Republic of Uzbekistan in 2025-2027", work began on the construction, reconstruction and modernization of existing infrastructure in the region, the tender sales on most of which have been completed and expert opinions are being received.
In particular:
• Complete completion of land allotments for 3 facilities;
* Architectural planning assignments approved for 110 facilities;
• 115 objects have published a tender to identify the designer and identified the design organizations;
• 106 objects have commissioned expert opinions, 11 have obtained conclusions.
As part of preparations for the winter 2024 season, renovations were carried out on 543 of the 2,500 apartment buildings in the province. Including:
• 33.6 thousand sq.m roof part renovated capital and current;
• 408 entrances repaired;
* Facade part of 60 houses restored;
Also, in order to improve the power supply system, 3,283 electric shits were repaired and regulated.
During 2025, a number of projects are planned to be carried out to repair apartment buildings, install energy-efficient equipment, improve the power and Heat Supply System.
The head of the Main Department of construction and housing and communal services of the Samarkand region is Bahadir Negmatov.