SAMARQANDDA KENG KOʻLAMLI QURILISH VA BUNYODKORLIK ISHLARI 2025-YILDA HAM JADAL DAVOM ETTIRILADI
Samarqand viloyatida ijtimoiy soha va infratuzilmani rivojlantirish boʻyicha olib borilayotgan ishlar 2025-yilda yanada jadallashadi. Davlat rahbarining 2024-yil 24-dekabrdagi "2025-2027-yillarda Oʻzbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi PQ-454-qarori asosida viloyatda 167 ta obyektni barpo etish, rekonstruksiya hamda mavjud infratuzilmani modernizatsiya qilish ishlari boshlangan boʻlib, ularning aksariyati boʻyicha tender savdolari yakunlangan va ekspertiza xulosalari olinmoqda.
Xususan:
• 3 ta obyekt uchun yer ajratish ishlari toʻliq yakunlangan;
• 110 ta obyekt uchun arxitektura rejalashtirish topshiriqlari tasdiqlangan;
• 115 ta obyektda loyihachini aniqlash boʻyicha tender eʼlon qilinib, loyihachi tashkilotlar aniqlangan;
• 106 ta obyektda ekspertiza xulosalari topshirilgan, 11 tasining xulosalari olingan.
2024-yil qish mavsumiga tayyorgarlik doirasida viloyatdagi 2500 ta koʻp qavatli uylarning 543 tasida taʼmirlash ishlari amalga oshirildi. Jumladan:
• 198 ta uyning 33,6 ming kv.m tom qismi kapital va joriy ta’mirlandi;
• 408 ta kirish yoʻlaklari taʼmirlandi;
• 60 ta uyning fasad qismi tiklandi;
Shuningdek, elektr taʼminoti tizimini yaxshilash maqsadida 3283 ta elektr shitlar ta’mirlanib, tartibga keltirildi.
2025-yil davomida koʻp qavatli uylarni taʼmirlash, energiya tejamkor uskunalarni oʻrnatish, elektr va issiqlik taʼminoti tizimini yaxshilash boʻyicha qator loyihalar amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Samarqand viloyati Qurilish va uy-joy kommunal xoʻjaligi bosh boshqarmasi boshligʻi Bahodir Negmatov.

МАСШТАБНЫЕ СТРОИТЕЛЬНЫЕ И ТВОРЧЕСКИЕ РАБОТЫ В САМАРКАНДЕ БУДУТ ПРОДОЛЖЕНЫ В 2025 ГОДУ
Работа по развитию социальной сферы и инфраструктуры в Самаркандской области будет еще более интенсивной в 2025 году. На основании постановления главы государства от 24 декабря 2024 года № ПП-454 "о мерах по развитию социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2025-2027 годы"в области начаты работы по строительству, реконструкции 167 объектов и модернизации существующей инфраструктуры, по большинству из которых завершены тендерные торги и получены заключения экспертизы.
В частности:
• Полностью завершены землеустроительные работы по 3 объектам;
* Утверждены задания на архитектурное планирование 110 объектов;
• Объявлен тендер на определение проектировщика по 115 объектам, определены проектные организации;
• На 106 объектах представлены заключения экспертиз, на 11 получены заключения.
В рамках подготовки к зимнему сезону 2024 года были проведены ремонтные работы в 543 из 2500 многоквартирных домов региона. В том числе:
* 33,6 тыс. кв. м из 198 домов.м капитальный и текущий ремонт кровли;
* Отремонтировано 408 подъездных путей;
• Восстановлена фасадная часть 60 домов;
Также с целью улучшения системы электроснабжения было отремонтировано и приведено в порядок 3283 электрощита.
В течение 2025 года планируется реализовать ряд проектов по ремонту многоквартирных домов, установке энергосберегающего оборудования, совершенствованию системы электро-и теплоснабжения.
Начальник Главного управления строительства и жилищно-коммунального хозяйства Самаркандской области Бахадур Негматов.