SAMARQAND VILOYATI QURILISH VA UY-JOY KOMMUNAL XO‘JALIGI BOSH BOSHQARMASIDA BOSHQARMA VA HUDUDIY NAZORAT QILISH INSPEKSIYASI ISHTIROKIDA QURUVCHILAR BILAN UCHRASHUV OʻTKAZILDI.
Unda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 9-dekabrdagi PF-32-sonli hamda 2024-yil 30-apreldagi PF-70-sonli Farmonlariga asosan Samarqand viloyatining Bulungʻur tumani “Yangi O‘zbekiston” massivida 2024-yilda 30 ta 5 qavatli 651 xonadonli uylarni qurilishi va ishlarning sifatiga e’tibor qaratish, qurilish ishlarini belgilangan muddatlarda yakunlash kabi masalalar to'g'risida so'z yuritildi.

A MEETING WITH BUILDERS WAS HELD IN THE GENERAL DIRECTORATE OF CONSTRUCTION AND HOUSING AND COMMUNAL ECONOMY OF SAMARKAND REGION WITH THE PARTICIPATION OF THE DEPARTMENT AND REGIONAL CONTROL INSPECTION.
In accordance with the Decrees of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-32 of December 9, 2021 and No. PF-70 of April 30, 2024, 30 5-story houses with 651 apartments will be built in 2024 in the "New Uzbekistan" massif of Bulungur district of Samarkand region. issues such as paying attention to construction and quality of work, completion of construction works on time were discussed.
During the meeting, the issues bothering the builders were discussed and priority tasks to be implemented in the future were determined.