SAMARQAND VILOYATI QURILISH VA UY-JOY KOMMUNAL XOʻJALIGI BOSH BOSHQARMASI BOSHLIGʻI BAHODIR NEGMATOVNING JAMOATCHILIKKA MUROJAATI
Hurmatli yurtdoshlar!
Korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabat shakllantirish, ochiqlik va shaffoflikni taʼminlash maqsadida Samarqand viloyati Qurilish va uy-joy kommunal xoʻjaligi bosh boshqarmasi tomonidan 2024-yil va 2025-yilning oʻtgan davri mobaynida bir qator tizimli ishlar amalga oshirildi.
Boshqarma tomonidan “Korrupsiyaga qarshi kurashish toʻgʻrisida”gi Qonun, Prezident farmon va qarorlari hamda sohaviy meʼyoriy-huquqiy hujjatlar ijrosini taʼminlash borasida tizimli ishlar yoʻlga qoʻyildi.
Bosh boshqarmaning rasmiy veb-sayti va ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalari orqali fuqarolarning korrupsiya holatlari haqida murojaat yoʻllashi uchun aloqa kanallari tashkil etildi. Veb-sayt va ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarning yuqori qismida maxsus ishonch telefoni joylashtirilgan.
Shuningdek, “Korrupsiyadan xoli dunyo – umumbashariy orzu” nomli QR-kod texnologiyasi asosida tayyorlangan maxsus smartposterlar toʻplami aholi va xodimlar oʻrtasida targʻibot tadbirlari oʻtkazilmoqda.
Ishga qabul qilish jarayonlari toʻliq ochiq va shaffof asosda tashkil etilmoqda. Davlat fuqarolik xizmatchilari tanlov asosida ishga qabul qilinib, mehnat shartnomalarida korrupsiyaga qarshi maxsus shartlar belgilanmoqda. Yangidan qabul qilingan xodimlar huquqiy hujjatlar va axloq qoidalari bilan tanishtirilmoqda.
Manfaatlar toʻqnashuvini oldini olish maqsadida 2024-yilda 100 nafar, 2025-yilda oʻtgan davrida 101 nafar xodim tomonidan deklaratsiya toʻldirildi. Ushbu deklaratsiyalar yuqorida koʻrsatilgan Nizom talablariga asosan tahlil qilinib, aniqlangan 1 ta ehtimoliy manfaatlar toʻqnashuvini oldini olish boʻyicha tegishli choralar koʻrildi.
Shuningdek, ichki mehnat tartib qoidalari, odob-axloq qoidalari va ijro intizomiga amal qilmaganligi sababli 2024-yil davomida 28 nafar, 2025-yilning oʻtgan davri mobaynida 21 nafar xodimga nisbatan intizomiy jazo choralari qoʻllanilgan.
Korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash asosida eng moyil boʻlgan funksiyalarni amalga oshiradigan 22 nafar xodim maxsus oʻquvga jalb qilindi. Jamoatchilik bilan aloqalarni mustahkamlash maqsadida ommaviy axborot vositalari orqali huquqiy targʻibot ishlari olib borildi.
Shu oʻrinda taʼkidlash lozimki, korrupsiyaga qarshi kurashishda jamoatchilikning faol ishtiroki muhim ahamiyat kasb etadi. Biz hamjihatlikda, “Halollik vaksinasi” tamoyili asosida bu illatga qarshi murosasiz boʻlishda davom etamiz.

ОБРАЩЕНИЕ К НАСЕЛЕНИЮ НАЧАЛЬНИКА ГЛАВНОГО УПРАВЛЕНИЯ СТРОИТЕЛЬСТВА И ЖИЛИЩНО-КОММУНАЛЬНОГО ХОЗЯЙСТВА САМАРКАНДСКОЙ ОБЛАСТИ БАХОДИРА НЕГМАТОВА
Уважаемые соотечественники!
В целях формирования непримиримой позиции в отношении коррупции, обеспечения открытости и прозрачности Главное управление строительства и жилищно-коммунального хозяйства Самаркандской области за истекший период 2024 и 2025 годов провело ряд системных мероприятий.
Управление развернуло системную работу по обеспечению реализации Закона «О противодействии коррупции», указов и постановлений Президента, а также отраслевых нормативных правовых актов.
Для граждан созданы каналы связи с возможностью направления жалоб о фактах коррупции через официальный сайт Главного управления и его страницы в социальных сетях. В верхней части сайта и социальных сетей размещена специальная горячая линия.
Также для информирования населения и сотрудников проводится презентация специальной серии смарт-плакатов, разработанных на основе технологии QR-кодов, под названием «Мир без коррупции – всеобщая мечта».
Процессы подбора персонала организованы на абсолютно открытой и прозрачной основе. Приём на работу государственных служащих осуществляется на конкурсной основе, а в трудовых договорах устанавливаются специальные антикоррупционные условия. Вновь принимаемые сотрудники знакомятся с нормативными актами и кодексами поведения.
В целях предотвращения конфликта интересов в 2024 году декларации заполнили 100 сотрудников, в 2025 году – 101 сотрудник. Данные декларации были проанализированы в соответствии с требованиями вышеуказанного Положения, и приняты соответствующие меры по предотвращению 1 выявленного потенциального конфликта интересов.
Кроме того, за несоблюдение правил внутреннего трудового распорядка, этики и дисциплины должностной деятельности в 2024 году к 28 сотрудникам были применены дисциплинарные меры, а в предыдущем периоде 2025 года – к 21 сотруднику.
По результатам оценки коррупционных рисков 22 сотрудника, выполняющих наиболее уязвимые функции, прошли специальное обучение. В целях укрепления связей с общественностью проводилась правовая разъяснительная работа в СМИ. Следует отметить, что активное участие общественности имеет большое значение в борьбе с коррупцией. Мы и впредь будем бескомпромиссно противостоять этому злу, солидарно, основываясь на принципе «Вакцины честности».