KORRUPSIYAGA QARSHI KURASHISH – SOHADA HALOLLIK VA SHAFFOFLIK KAFOLATI
🇺🇿 Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi tizimida olib borilayotgan islohotlarning samarali amalga oshirilishi uchun eng avvalo qonuniylik, mas’uliyat va halollik tamoyillariga qat’iy amal qilish muhim ahamiyat kasb etadi. Shu bois korrupsiyaga qarshi kurashish hamda manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish dolzarb vazifalardan biri sanaladi.
Shu yo‘nalishda Samarqand viloyati Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi bosh boshqarmasida xodimlar ishtirokida navbatdagi yig‘ilish o‘tkazildi.
Tadbirda Davlat xavfsizlik xizmati va boshqa huquq-tartibot organlari hamkorligida olib borilgan tezkor-qidiruv ishlari natijalari asosida tayyorlangan videomaterial namoyish etildi. Unda ayrim mansabdor shaxslarning noqonuniy harakatlariga chek qo‘yilgani misol tariqasida ko‘rsatildi. Xodimlarga korrupsiya oqibatlari, xizmat vakolatidan g‘arazli maqsadlarda foydalanishning salbiy jihatlari va bunday holatlardan ogoh bo‘lish zarurligi borasida tushuntirishlar berildi.
Shuningdek, yig‘ilish davomida manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish, vazifalarni halollik va vijdonan bajarish, davlat mablag‘laridan oqilona foydalanish hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 14-oktabrdagi 595-son qarorida belgilangan odob-axloq qoidalariga qat’iy amal qilish masalalari alohida ta’kidlandi.
Ushbu yig‘ilish tizimda shaffoflikni mustahkamlash, korrupsion xavflarning oldini olish hamda xodimlar o‘rtasida mas’uliyat va ogohlikni yanada kuchaytirishga qaratildi.

ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ КОРРУПЦИИ – ЗАЛОГ ЧЕСТНОСТИ И ПРОЗРАЧНОСТИ В ОТРАСЛИ
🇺🇿 Для эффективной реализации реформ в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства первостепенное значение имеет неукоснительное соблюдение принципов законности, ответственности и честности. Поэтому противодействие коррупции и предотвращение конфликта интересов считаются актуальными задачами.
В этой связи состоялось очередное совещание с участием сотрудников Главного управления строительства и жилищно-коммунального хозяйства Самаркандской области.
На мероприятии был показан видеоролик, подготовленный по результатам оперативно-розыскной работы, проведенной совместно со Службой государственной безопасности и другими правоохранительными органами. В нем был показан пример пресечения незаконных действий отдельных должностных лиц. Сотрудникам были даны разъяснения о последствиях коррупции, негативных аспектах использования служебных полномочий в преступных целях и необходимости быть в курсе подобных ситуаций.
Также в ходе встречи особое внимание было уделено вопросам предотвращения конфликта интересов, честного и добросовестного исполнения служебных обязанностей, рационального использования государственных средств, а также неукоснительного соблюдения правил этики, установленных Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 14 октября 2022 года № 595.
На встрече обсуждались вопросы повышения прозрачности деятельности системы, предотвращения коррупционных рисков, а также дальнейшего повышения ответственности и осведомленности сотрудников.