SOHADAGI XODIMLARNING HUQUQIY SAVODXONLIGINI OSHIRISH BO‘YICHA MULOQOT
Viloyat Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi bosh boshqarmasida rahbar va xodimlar hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish boʻyicha vakil devonining Samarqand viloyatidagi shoʻbasi masʼullari ishtirokida yig‘ilish tashkil etildi. Unda shahar va tuman bo‘limlari masʼullari “Zoom” platformasi orqali onlayn tarzda qatnashdilar.
Tadbirda sohaga oid xodimlarning huquqiy bilim va malakasini oshirish, tadbirkorlik subyektlari faoliyatida tekshiruv tartib-qoidalarini to‘g‘ri qo‘llash ko‘nikmalarini mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, davlat xizmatchilarining huquq va majburiyatlari, odob-ahloq me’yorlari, tadbirkorlik muhitida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash bo‘yicha tushuntirishlar berildi. Uchrashuv davomida tadbirkorlik faoliyatini asossiz tekshiruvlardan himoya qilish va mazkur jarayonlarda qonuniylikni ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

DIALOGUE ON IMPROVING THE LEGAL LITERACY OF EMPLOYEES IN THE SECTOR
A meeting was organized at the Regional Main Department of Construction and Housing and Communal Services with the participation of managers and employees, as well as officials of the Samarkand regional branch of the Office of the Ombudsman for the Protection of the Rights and Legal Interests of Business Entities under the President of the Republic of Uzbekistan. Officials of city and district departments participated in it online via the “Zoom” platform.
The event discussed issues of improving the legal knowledge and skills of employees in the sector, strengthening the skills of correctly applying inspection procedures in the activities of business entities.
Explanations were also given on the rights and obligations of civil servants, ethical standards, and ensuring openness and transparency in the business environment. During the meeting, special attention was paid to protecting business activities from unjustified inspections and ensuring legality in these processes.