PAYARIQ TUMAN QURILISH VA UY-JOY KOMMUNAL XO‘JALIGI BO‘LIMI TOMONIDAN TUMANDAGI NOQONUNIY QURILISHLARNI OLDINI OLISH BORASIDA AMALGA OSHIRILAYOTGAN ISHLAR HAQIDA MA’LUMOT
Payariq tuman qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi bo‘limi tomonidan tumandagi noqonuniy qurilishlarni oldini olish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida
MA’LUMOTI
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasinini 2017-yil 5-iyuldagi “Aholi punktlarini qurishda shaharsozlik va yer to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga qat’iy rioya etilishini ta’minlashga, shuningdek tadbirkorlik maqsadlari uchun yer ajratish tartibini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 467-sonli qarorini ijrosini ta’minlash maqsadida Payariq tumanida jami 493 ta noqonuniy qurilish aniqlangan.
- Shundan tuman qurilish va uy joy kommunal xo‘jaligi bolimi tomonidan 95 ta noqonuniy qurilish aniqlangan.
- Kadastr agentligi tomonidan 398 noqonuniy qurilish aniqlangan.
Hududiy komissiya va maʼmuriy organlar tomonidan huquqbuzarliklar ko‘rib chiqilib tegishli sud organlariga 301 da’vo ariza kiritilgan. Hududiy komissiyada kurib chiqilib qayta qurishga hujjatlashtirilgan obyektlar soni 103 ta bo‘lib va bundan tashqari hududiy komissiya tomonidan chora ko’rilishi davom etilayotgan huquqbuzarliklar soni 89 tani tashkil qiladi.
Hurmatli fuqarolar qurilish ishlarini O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 20-apreldagi “Qurilish sohasiga oid yagona ma’muriy qurilish reglamentlarini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 200-sonli qaroridagi ilovalarida belgilangan talablari asosida amalga oshirish belgilab qo‘yilgan.
Aks holda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 5-iyuldagi “Aholi punktlarini qurishda shaharsozlik va yer to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga qat’iy rioya etilishini ta’minlashga, shuningdek tadbirkorlik maqsadlari uchun yer ajratish tartibini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 467-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida tegishli tartibda tuman hokimligi naqonuniy qurilishlarni bartaraf qilish komissiyasini xulosasiga asosan tuman hokimligi tomonidan buzdirish yuzasidan tegishli sud organlariga da’vo ariza kiritilishi hamda O‘zbekiston Respublikasining ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining VII bob. Mulkka tajovuz qiluvchi huquqbuzarliklar uchun ma’muriy javobgarlik. 601-modda. Sug‘oriladigan yerlarni o‘zboshimchalik bilan egallab olishga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha choralar ko‘rmaslik. VIII bob. Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va tabiatdan foydalanish sohasidagi huquqbuzarliklar uchun ma’muriy javobgarlik. 68-modda. Yer tuzish loyihalaridan o‘zboshimchalik bilan chetga chiqish, davlat yer kadastri yuritish qoidalarini buzish va 681-modda. Ko‘chmas mulkka bo‘lgan huquqni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun o‘z vaqtida murojaat etmaslik. IX bob. Sanoatdagi, qurilishdagi va issiqlik hamda elektr energiyasidan foydalanish sohasidagi huquqbuzarliklar uchun ma’muriy javobgarlik 99-modda. Shaharsozlik to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish to‘g‘risidagi javabgarillar mavjud.
Bundan tashqari O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 20-apreldagi “Qurilish sohasiga oid yagona ma’muriy qurilish reglamentlarini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 200-sonli qaroridagi ilovalarida belgilangan talablarini bajarmasdan qurilish ishlarini boshlagan 40 dan ortiq jismoniy va yuridik shaxslarni O‘zbekiston Respublikasining ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 99-moddasiga asosan ma’muriy javobgarlikga tortilgan.
Bugungi kunda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 20-apreldagi 200-sonli qarorida belgilangan shaharsozlik hujjatlarini to’liq rasmiylashtirmasdan ya’ni Siz tomoningizdan ushbu hududda olib borilayotgan qurilish ishlarinigiz bo‘yicha tuman hokimining qarori yoki tuman qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi bo‘limidan ruxsatnoma olib, tasdiqlangan arxitektura rejalashtirish topshirig‘i (ART) va loyiha-smeta hujjatlari, davlat ekspertiza xulosasi hamda Qurilish va uy-joy kommunal xoʻjaligi sohasida hududiy nazorat qilish inspeksiyasidan ro‘yhatdan o‘tkazishingiz talab etiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti raisligida 2024-yil 23-sentyabr kuni qurilish industriyasi va qurilish materiallari tarmog‘ini rivojlantirish chora-tadbirlari muhokamasi bo‘yicha videoselektor yig‘ilishida Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi Vazirligiga bir qator vazifalar belgilab berildi.
Jumladan: noqonuniy qurilishlar bo‘yicha mahalla raislari va jamoatchilik nazorati kuchaytirilishi, har bir qurilayotgan obyekt oldida QR kodli pasporti chiqarib qo‘yilishi; Agar QR kodli pasport bo‘lmasa, qurilish noqonuniy hisoblanishi bo‘yicha yangicha tartibda nazoratni tashkil etish talab etiladi.

ИНФОРМАЦИЯ О РАБОТЕ, ПРОВОДИМОЙ ОТДЕЛОМ СТРОИТЕЛЬСТВА И ЖИЛИЩНО-КОММУНАЛЬНОГО ХОЗЯЙСТВА ПАЯРИКСКОГО РАЙОНА ПО ПРЕДОТВРАЩЕНИЮ НЕЗАКОННОГО СТРОИТЕЛЬСТВА В РАЙОНЕ
О работе, проводимой отделом строительства и жилищно-коммунального хозяйства паярикского района по предотвращению незаконного строительства в районе
Информация
В целях обеспечения исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 5 июля 2017 года № 467 “О дополнительных мерах по обеспечению строгого соблюдения градостроительного и земельного законодательства при застройке населенных пунктов, а также по дальнейшему совершенствованию порядка выделения земли для предпринимательских целей”в Паярикском районе выявлено 493 незаконных строительства.
- Из них районным отделом строительства и жилищно-коммунального хозяйства выявлено 95 незаконных строительных работ.
Кадастровое агентство выявило 398 незаконных построек.
Территориальными комиссиями и административными органами рассмотрен 301 иск в соответствующие судебные органы. Количество объектов, документально подтвержденных территориальной комиссией на реконструкцию, составляет 103, кроме того, количество нарушений, с которыми территориальная комиссия продолжает принимать меры, составляет 89.
Уважаемые граждане в соответствии с требованиями, изложенными в приложениях к постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 апреля 2022 года № 200 “Об утверждении единых административных строительных регламентов в строительной сфере”.
В противном случае постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 5 июля 2017 года “Об обеспечении строгого соблюдения градостроительного и земельного законодательства при строительстве населенных пунктов", а также в целях обеспечения исполнения постановления хокимията района № 467”О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию порядка выделения земли для предпринимательских целей " в соответствующем порядке на основании заключения комиссии хокимията района по ликвидации незаконных построек хокимият района подает иск в соответствующие судебные органы о нарушении хокимият района главы VII кодекса Республики Узбекистан Об административной ответственности. Административная ответственность за правонарушения, посягающие на имущество. Статья 601. Непринятие мер по недопущению произвольного захвата орошаемых земель. Глава VIII. Административная ответственность за правонарушения в области экологии, охраны окружающей среды и природопользования. Статья 68. Произвольное отклонение от землеустроительных проектов, нарушение правил ведения государственного земельного кадастра и статья 681. Несвоевременное обращение за государственной регистрацией права на недвижимое имущество. Глава IX. Административная ответственность за правонарушения в промышленности, строительстве и в сфере использования тепловой и электрической энергии статья 99. Есть виновные в нарушении градостроительного законодательства.
Кроме того, более 40 физических и юридических лиц, начавших строительные работы без выполнения требований, установленных приложениями к постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 апреля 2022 года № 200 “Об утверждении единых административных строительных регламентов в сфере строительства”, привлечены к административной ответственности по статье 99 Кодекса Республики Узбекистан Об административной ответственности.
Сегодня без полного оформления градостроительной документации, установленной постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 апреля 2022 года № 200, т. е. с получением вами решения хокима района или разрешения районного отдела строительства и жилищно-коммунального хозяйства, утвержденного архитектурно-планировочного задания (арт) и проектно-сметной документации на строительные работы, проводимые на данной территории, требуется заключение государственной экспертизы и постановка на учет в территориальной инспекции по надзору в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства.
На видеоселекторном совещании под председательством Президента Республики Узбекистан по обсуждению мер по развитию строительной индустрии и отрасли строительных материалов 23 сентября 2024 года Министерству строительства и жилищно-коммунального хозяйства был поставлен ряд задач.
В том числе: усиление контроля со стороны председателей махалли и общественности за незаконным строительством, выдача паспорта с QR-кодом перед каждым строящимся объектом; при отсутствии паспорта с QR-кодом требуется организация нового порядка контроля за незаконным строительством.